Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí. Karel Čapek

Přestože s Karlem Čapkem nelze než tiše souhlasit, na světě asi jen stěží existuje řečnický klub, který by si dal tento citát na svou úvodní stranu. Na první pohled jako by Čapek vybízel k mlčení - tedy pravému opaku poslání řečnického klubu.

Když se ale nad tím zamyslíte hlouběji, jeho myšlenka je s posláním rétoriky v naprostém souladu. Stejně jako si Čapek si stýská nad nízkou kvalitou mluveného projevu, klade si řečnický klub za cíl tento projev zkultivovat a zlepšit...

Toastmasters Ostrava je neziskový klub české a anglické rétoriky, který má více než dvě desítky členů. Klub je součástí mezinárodní organizace Toastmasters, která má dlouhou tradici 90 let a v současné době existuje na 15 tisíc klubů po celém světě. Několik klubů se nachází také v dalších městech Česka.

Toastmasters jsou striktně NEnáboženská a NEpolitická organizace.

Přeloženo do češtiny, znamenají Toast-Masters doslova "mistři přípitků". Toast totiž není v angličtině pouze opražený chléb, ale také přípitek - viz. Wikipedie (ale jen tak mezi námi, v běžném hovoru si stejně říkáme nejčastěji "tousti" :)


Co o klubu říkají jeho členové

Pavel Vopalecký
"Toasti" mě zaujali šikovně propracovanou cestou rozvoje veřejného projevu, po které se může vydat každý. V ostravském klubu je navíc skvělá otevřená parta, která ochotně podporuje každého, kdo se zapojí. Mluvenému projevu se už léta věnuji profesionálně a potvrzuji, že i profík se v Toasmasterech může naučit mnoho nového. Po absolvování základního manuálu procházím pokročilé příručky s řadou zajímavých podnětů...
 
Mira Vlach
Když vedu školení, chci mluvit jasně, věcně, srozumitelně a poutavě. Hlavně proto jsem pomáhal klub založit a s ročním odstupem musím říct, že to bylo výborné rozhodnutí. Efektivnější komunikace je pro mě asi nejlepší investicí. Přitom cena je dostupná snad každému a člověk se při tom zároveň skvěle baví. Přijďte se podívat a nejlépe to časem i sami zkusit.
 
Martin Bobek
Když jsem poprvé narazil na stránky řečnického klubu ToastMasters, zaujal mne především jako přiležitost k mluvení anglicky v Ostravě. Po krátké úvaze jsem to ale zavrhl, protože do něčeho jako řečnický klub logicky nemůžou chodit normální lidi. Když jsem tam nakonec dorazil, zjistil jsem, že jsem se sice nemýlil, ale je mi tam překvapivě dobře.
Klub pro mne osobně plní především sociální roli, protože do něj chodí zajímaví, aktivní lidé, se kterými lze podnikat spousta akcí i mimo klub.
 
Hanka Pavlasová
Řečnický klub Toastmasters Ostrava pro mě znamená především jedinečnou příležitost vypadnout na chvíli z ostravské šedi běžných dní do příjemné společnosti plné zábavy, nadšení a skvělých lidí. Atmosféra klubu mě mnohdy strhla k výkonům, které pro mě do té doby byly nemyslitelné. Mé výrazně introvertní založení tu dostává hodně na frak a obavy z davu a přílišné družby se na každém setkání rozplývají jako pára nad hrncem. Touha na sobě pracovat a zlepšovat se nejen v komunikačních a sociálních dovednostech mi každou středu připomíná, že je třeba zvednout zadek ze židle, opustit kancelář a vyrazit dělat něco pořádného s partou překvapivě různorodých lidí, kde každý je samostatnou jednotkou a přesto dohromady tvoří podporující a aktivní spolek pod hlavičkou Toastmasters.
Řečnický klub je dobrovolná volnočasová aktivita a jako s každou jinou aktivitou má i jisté nevýhody. Tou první z nich je čas, je třeba počítat s vyhrazením minimálně dvou hodin týdně na setkání, plus další čas související s přípravou, ten závisí především na náročnosti vybrané role. Druhou nevýhodou je bolest rukou po setkání, každé vystoupení je totiž odměněno potleskem a pro netrénované tleskače to může být trošku problém :) Navíc se Vám může stát, tak jako se stalo mně, že pak zblblí z klubu automaticky a nevědomky zatleskáte kolegovi na firemní poradě :)
 
Petr Vlasák
Když jsem o klubu jsem slyšel poprvé, měl jsem dojem, že je to klub bláznů fanaticky pilujících do posledního detailu své vážné řeči v anglickém jazyce. Prostě nic pro mě s angličtinou středně pokročilého. Před pár měsíci jsem se však dal do hovoru dvěmi členy klubu a ti mě ujistili, že klub takto vyhrocen není a dokonce bývá i v češtině. A tak jsem se šel jako host podívat, jak takové setkání klubu vypadá. Zjistil jsem, že mé představy byly mimo a klub může dát a nyní dává něco i mně. Stačilo pár krátkých řečí před výborným publikem a moje počáteční tréma z vystupování před více lidmi byla odbourána i v případě improvizace. Pohodové prostředí klubu mě obohatilo o nové známé a přátele. Anglické večery mě donutily zlepšit mou angličtinu. A nakonec to nejlepší, řeči jsou často velmi zábavné, takže nuda nehrozí. Zpětně vidím, že navštívit klub osobně byl ten nejlepší nápad.
 
Radim Polášek
První, co mě přivedlo to řečnického klubu Toastmasters, byl fakt, že jeho setkání jsou vedena i v anglickém jazyce. Řekl jsem si, že jako pedagogovi mi toho nejspíše mnoho dalšího nedá, tedy mimo procvičení angličtiny. Nicméně musím říci, že skutečnost je jiná. Na setkáních se člověk pobaví, zajímavá jsou i česká setkání, protože je možno se více soustředit na obsah a nikoliv "jen" na angličtinu. Navíc organizace Toastmasters má propracovaný vzdělávací program, který z téměř kohokoliv udělá člověka schopného smysluplně mluvit na veřejnosti (před lidmi). Rozvine komunikační dovednosti a zbaví trémy. Pro profesionály (lidi z oboru) je poté klub výborným místem pro trénink a získání zpětné vazby od ostatních členů. Protože kdokoliv může kdykoliv klub navštívit jako host a sám se přesvědčit, mohu pouze doporučit. I já klub z počátku navštěvoval jen jako host.
 
Adriana Bulová
Vážím si ojedinělé možnosti scházet se v "klubu" chytrých, vtipných, ohleduplných a talentovaných lidí, v místě, kde je možnost sebevyjádření v rovnováze se schopností pozorného naslouchání. Již druhým rokem se těším na každé setkání, z něhož čerpám pohodu, dobrou náladu a považuji si navázaných přátelských vztahů.
Navíc upřímně děkuji těm členům klubu, kteří dobrovolně ve svém čase zajišťují vysokou úroveň, etický kodex a samotnou existenci této noblesní společnosti. Děkuji :)
 
Jana Martochová
Klub Toastmasterů byla jedno z nejlepších rozhodnutí pro to, jak zlepšit své komunikační dovednosti. Než jsem se do klubu přihlásila, měla jsem obrovský problém s nervozitou, která kvalitu mého projevu většinou velmi snižovala. Dalším nedostatkem bylo dost strohé vystupování a nevhodná komunikace s posluchači. Naštěstí díky klubu nejen že se většina těchto nedostatků začala dost rapidně zlepšovat, ale navíc jsem potkala mnoho skvělých lidí. Pokaždé z klubu odcházím duševně nabitá a motivovaná na další zlepšování. Řečnický večer není totiž jenom o tom, že se sejdete s přáteli, prohodíte pár slov a naučených frází, ale člověku se dostane skvělá příležitost, aby mluvil o tématech, o kterých sám jenom tak někde nemluví, dostane spoustu pozitivní energie, podnětů k zamyšlení a také zpětnou vazbu o tom, co zlepšovat. Pokaždé, když o tom někomu vyprávím, tak končím větou: "Určitě přijďte, stojí to za to!!"Mimoklubové aktivity našich členů

Smyslem klubu není pouze zlepšování rétorických schopností, ale plní také významnou roli společenskou. Členové klubu jsou lidé s širokým množstvím zájmů a aktivit. Klub tyto aktivity podporuje a dává svým členům prostor seznámit s nimi i ostatní. Na tomto místě naleznete seznam zajímavých projektů našich členů.

Robert Vlach
podnikatelský poradce, 3. místo v soutěži živnostník roku ČR 2011
Na volné noze - podnikatelský portál
Blog o podnikání - postřehy ze světa podnikání
 
Martin Bobek
spisovatel píšící pod pseudonymem Martin Horský
Čtyři roky v zemi nad Temží - kniha zkušeností a postřehů z několika let pracovního pobytu ve Velké Británii
Británie v útržcích novin - kniha fejetonů z Velké Británie
 
Mira Vlach
projektový manažer, trenér a konzultant
Banka projektů - návody a inspirace pro často se opakující projekty
osobní blog - se zaměřením na projektové řízení
 
Radim Polášek
Zdarma.org - portál o všem, co je na internetu zdarma: software, počítačové hry, mp3, fonty...
Slovník cizích slov - vysvětlení cizích slov a výrazů, se kterými se setkáváme i v češtině
Anglický klub - skupina lidí (různého věku) komunikujících v angličtině i rozvíjejících své znalosti. Přijít může kdokoliv i jen jako host.
 
Pavel Vopalecký
Akademie mluvení - Praktický online trénink mluveného projevu. Stačí připojení k internetu a pevné rozhodnutí podle online videí zkoušet a učit se nové věci
Axia Plus - Nabídka seminářů (zejména pro firmy a další organizace či skupiny): veřejný projev, komunikace, leadership, rozvoj osobnosti
Rozměr navíc - Přemýšlivý web se zajímavými pohledy na různé aspekty života
Inspiration - Neziskovka pro rozvoj lidí, kultivaci vztahů, vytváření komunit, motivaci ke smyslu