Slovíčko dne

Malé role » Slovíčko dne

Slovíčko dne plní v klubu hned několik funkcí. Jednak se snaží obohatit slovní zásobu, jednak by mělo být používáno v průběhu celého večera, minimálně pak během představovacího kolečka. Zvolené slovíčko dne by proto mělo splňovat tyto požadavky:

  • nemělo by to být obecné, bežně používáné slovo, které všichni znají. Např. "odvaha" je něco, k čemu se všichni mohou snadno vyjádřit, ale nijak to nerozšíří jejich slovní zásobu
  • nemělo by to být nějaké zcela neobvyklé slovo, které nikdo nezná, které je složité si zapamatovat a které ani nelze příliš používat (platí zejména v angličtině)
  • neměl by to být nějaký odborný termín, který využije jen člověk daného oboru

Výborným slovíčkem dne bývá např. slovo, které lidé vágně znají, ale příliš jej nepoužívají, příp. jen v nějakém jeho významu. Příkladem za všechny budiž "trabant", pod kterým si všichni představí auto, ale málokdo už ví, že ještě ve třicátých letech se používalo ve významu druh, souputník, nohsled, družice.

Co udělat před setkáním

  • Zkontrolovat, že slovíčko již nebylo použito. Všechna jsou uložena v našeho EasySpeaku (i bez přihlášení) je najdete na straně http://tmclub.eu/meeting_list.php?c=578 Zobrazí se jen několik posledních měsíců, ale rozsah lze snadno nahoře rozšířit.
  • Slovíčko dne vždy pošlete před setkáním manažerovi setkání (je nastaven v EasySpeaku TMO a je vidět kdo jím je i na webu TMostrava.cz), vkládá jej do EasySpeak systému, aby se zabránilo tomu, že se zvolí slovíčko, které nedávno bylo (to, prosím, zkontrolujte i sám/a/, i Manažer setkání má dost další práce, tak pokud to jen lze, mu ji prosím ušetři). Díky :)
  • Slovíčko vytiskněte nebo napište na papír (velkým písmem, aby bylo čitelné) - na setkání se umístí na stojan u řečniště.

Co je cílem role Slovíčko dne

Úkolem je slovíčko dne představit a mluvit o něm 1-2 minuty, tak aby všichni pochopili jeho význam a souvislosti a mohli jej zařadit do své aktivní slovní zásoby.

Užitečné odkazy

  • Rozsáhlá databáze anglických slovíček dne na portále EasySpeak. Každý den se tam zobrazuje jiné slovíčko, je tam i archív těch již použitých. - http://easy-speak.org/portal.php?page=9
  • Slovíčko dne můžete vybrat také například ve slovníku cizích slov. Inspiraci se meze nekladou...