Odpovědi na časté otázky hostů

Klub?

Zkuste se zamyslet, co vám vytane na mysli, když se řekne "klub". Skupina ctihodných gentlemanů vedoucích závažnou debatu při partii whistu? Nebo spíše klub zahrádkářů či chovatelů králíků?

Řečnický klub?

Je popravdě, něco mezi tím. S trochou nadsázky by snad šlo říct, že se ctihodní zahrádkáři scházejí, aby způsobem lordů hovořili nejen o mrkvích.

Toastmasters je nezisková organizace pocházející z USA, která má tradici již přes 90 let. Za tuto dlouhou dobu se vytvořila určitá struktura a pravidla, jimiž se řídí každé setkání. Jakkoliv se někdy může zdát českému prostředí cizí - např. každý řečník je vždy přivítán stiskem ruky a na konci odměněn potleskem - jedná se jen o formu, která je vyzkoušená a funkční. Obsah je již zcela poplatný českému prostředí a samozřejmě i smyslu pro humor.

Co mám čekat, kdybych mezi vás přišla / přišel?

V první části večera se členové klubu střídají v tzv. rolích, mezi něž patří průvodce večerem, bavič či balamut. Zlatým hřebem je pak vždy mini-soutěž v krátkých nepřipravených řečech, ukazujících, jak pohotově, smysluplně a vtipně dokáže řečník reagovat na položenou otázku.

Druhou část pak tvoří tři připravené řeči na různá vážná či humorná témata, které si řečníci volí sami. Vzápětí pak dostávají zpětnou vazbu, což jim i ostatním umožňuje se zlepšovat.

Musím se někam předem hlásit, když chci přijít?

Ne. Prostě jen přijďte. Budete vítaným hostem.

Musím aktivně vystupovat?

Ne. Jako host můžete veškeré vystupování odmítnout, což budeme plně respektovat.

Můžu aktivně vystupovat?

Ano, byť v omezené míře. Nejprve je to tzv. představovací kolečko, kdy se krátce představují všichni členové a reagují na slovo dne. Uvítáme, když se zapojí i host a řekne o sobě pár slov. Dále se můžete zúčastnit soutěže Témata bez přípravy. Na závěr celého večera oceníme, když nám řeknete, jak se Vám naše setkání líbilo.

Neziskový klub... Je to opravdu zdarma?

Pro Vás jako hosta ano. Řádní členové klubu platí pravidelné členské poplatky. Podrobnější informace naleznete na stránce o členství v klubu.

Proč máte tak formální strukturu? Nestačilo by se jen tak sejít a pokecat?

To je poměrně častá otázka, na kterou existuje jediná odpověď - nestačilo. Daná struktura má velký smysl, který nemusí být na první pohled vidět. Předně vyžaduje od členů nějakou přípravu před setkáním (řeči, role) s jasným termínem, do kdy to musí být hotovo. Struktura dále jasně vymezuje, co se bude dít a každý přesně ví, co od toho setkání čekat.

Je potřeba si uvědomit primární cíl těchto setkání - zlepšit řečnické a prezentační schopnosti. Sociální cíl, tedy vytváření a udržování přátelských vztahů mezi jednotlivými členy, je neméně důležitý. Pro neformální diskuzi je vždy dostatek času po skončení večera v nějakém restauračním zařízení.

Není pro mne lepší zaplatit si odborný řečnický kurz u renomované vzdělávací instituce?

Pokud potřebujete rychle zlepšit své prezentační dovednosti nebo řečnické schopnosti, pak vám takový kurz můžeme doporučit. Zkušený lektor, který se vám bude plně věnovat, vám dokáže, zejména na začátku, výrazně pomoci. Tvrdit opak by bylo hloupé a navíc i zbytečné, protože my tyto kurzy nevnímáme jako konkurenci. Naopak si myslíme, že pokud ve vás vzbudí zájem o řečnictví, pak možná přijdete i k nám.

Co je potřeba si ale uvědomit, je fakt, že většina nabízených kurzů je poměrně krátká. Dobrým řečníkem se člověk nestane za týden, natož přes víkend! V tomto ohledu je náš klub, scházející se každý týden, opravdu jedinečný.

Je to jako ve sportu. Můžete mít talent, znát všelijaké "finty", ale základem vždy bude pravidelný trénink. Jen tímto způsobem můžete postupně odstraňovat chyby a zlepšovat se. V tomto ohledu je náš klub ideální, protože je těžké najít publikum, před kterým může řečník bez výčitek chybovat a experimentovat. Navíc se jedná o publikum, které jej bude nejen vřele podporovat, ale protože je vždy složené i z několika zkušených řečníků, dá mu i zpětnou vazbu, jak se to či ono povedlo a co by ještě mohl zlepšit.

Pro zbavení se strachu z vystupování před cizími lidmi je pak důležité, když se vaše publikum mění. Účastníci školení po chvíli vždy zákonitě utvoří uzavřenou skupinu, ve které se všichni znají. Do našeho klubu pravidelně dochází hosté, pořádáme občasná setkání i mimo klub, takže množství lidí, před kterými můžete vystoupit, je neporovnatelné.

Vezmete-li do úvahy také finanční stránku věci, snadno zjistíte, že za cenu našeho ročního členského poplatku si pořídíte maximálně víkendový kurz rétoriky.

Uvažuji, že bych přišel na Vaše anglické setkání, ale nevím, zda je má angličtina dost dobrá.

Drtivá většina účastníků našich anglických setkání jsou Češi. Jazyková úroveň je rozdílná. Od vynikající angličtiny vybroušené během několika let v zahraničí až po lidi, kteří se jazyk učili jen na škole.

Přijďte a uvidíte. Pokud jste středně pokročilí, neměli byste mít problém.

Co tam vlastně chodí za lidi?

Typická otázka, která zajímá snad každého, ale nikdo se na ni nezeptá. Typický účastník má okolo třiceti let, vystudovanou vysokou školu a několik let už pracuje. Mezi našimi členy najdete ale i studenty střední školy či lidi s věkem přes 50 let.

Jakkoliv tato skupina může vypadat na první pohled nesourodě, v praxi s tím není nejmenší problém. Pojícím prvkem je společný zájem, který je natolik silný, že překonává i takové rozdíly.

Zní to zajímavě, ale když mi je blbé jít sám mezi nějaké cizí lidi...

A nejste vy náhodou člověk? Velké množství lidí, zejména pak žen, má skutečně problém přijít do skupiny cizích lidí. Důvodem je sebecenzura, obavy ze ztrapnění, strach, že po nich někdo bude něco chtít...

Je to zkrátka normální. Ostatně prošla si tím i většina našich členů. Přitom o nic nejde. Pokud vás nezaujmeme, prostě se sbalíte, odejdete o přestávce a už nás nikdy neuvidíte.

Pokud vám to pomůže, vemte si s sebou kamaráda nebo kamarádku. Jak praví staré české přísloví "Bude nás víc, nebudem se bát Toastmasterů nic..."

Všechno to na mě působí nějak moc pozitivně. Není v tom nějaký háček?

Když teď napíšeme, že není, budete nám věřit? Věřte alespoň tomu, že Toastmasters jsou striktně NEnáboženská a NEpolitická organizace.

I kdybychom ve skutečnosti byli tajný spolek Uctívačů Ginga, tak jediné, o co můžete přijít, je Váš čas. Pokud jste dočetli až sem, je zřejmé, že jsme Vás něčím zaujali. Pokud se Vám teď hlavou honí důvody, proč přesto do klubu nejít, je to přirozené. Pokuste se je pro jednou hodit za hlavu a odvážně vplujte do neznámých vod našeho klubu.

Těšíme se na Vás!